Rysunek

poniedziałek, 29 grudnia 2014

Starogard - trochę historii

Pierwsza znana nam, zachowana do naszych czasów, pisana wzmianka na temat Starogardu, znajduje się w tzw. akcie fundacyjnym Grzymisława II.

Książę pomorski Grzymisław II ¹ dokumentem z dnia 11 listopada 1198 roku oddał zakonowi joannitów min. zamek (castrum) Starigrod.

Starigrod leżał na lewym brzegu rzeki Wierzycy, prawdopodobnie w okolicach dzisiejszego dworca PKP (wieża ciśnień - najwyższy punkt w mieście).


– bardzo prawdopodobne, że w miejscu dzisiejszego ronda na Skarszewy, mieściła się strażnica grodu – do dzisiaj miejsce to ma wybitne walory obronne.

Starogard, jak podaje Milewski, wykształcił się z osady neolitycznej sprzed 4-5 tysięcy lat, czyli jego korzenie sięgają roku ok. 2000 – 3000 przed naszą erą.

W VII wieku n.e. była to już znaczna osada, być może obok pobliskiej Gnosny² był to jeden z głównych ośrodków władzy Wierzyczan.

Wierzyczanie - to domniemani Verizane [Uerizane] ze szpiegowskich notatek Geografa Bawarskiego


 
Panorama miasta - prawdopodobny wygląd Starogardu z roku 1864 - ilustracja z książki Dzieje Starogardu, red. M. Kallas, Starogard Gd. 1998, t. 1, s. 87.  





¹ oznaczenie „drugi” nadał mu niemiecki „badacz” Bernard Stadie w 1864 roku, niestety nie podaje źródła swojej wiedzy, podobnie jak Schultz.

Jak można domniemać, nie ujawniono tych dokumentów, ponieważ wiedza w nich zawarta była zbyt niebezpieczna, nawet mimo tego, że zaborca niemiecki posiadał pełnię władzy nad Polakami.


² obecnie Junkrowy koło Skarszew



Ciekawostki:
1)   11 listopada 1198 - dokładnie 720 lat później, w 1918 roku następuje przekazanie przez Radę Regencyjną zwierzchniej władzy nad wojskiem brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu, zaś 19 lat później w 1937 roku dzień ten ustanowiono świętem państwowym pn. Narodowe Święto Niepodległości
 
Jak tłumaczy ten fakt Wikipedia:

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.


Jędrzej Moraczewski opisał to słowami [2]:

"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)"




2)    W grudniu 2014 roku ujawniono, że w Charzykowach pod Chojnicami znaleziono skarb z epoki brązu.

>>skarb odkryto przypadkiem w czasie jesiennych robót polowych na jednym z pól powiatu chojnickiego, gdy listopad zbliżał się już ku końcowi. Okazało się, że z „ziemi wyszło” kilkanaście przedmiotów z później epoki brązu, czyli ok. 900 - 700 lat pne.<<
Niestety, lokalna telewizja TVP Gdańsk informację z tego odkrycia zilustrowała migawkami z innego   wydarzenia, pokazano min. monety krzyżackie,

które pochodzą przecież co najmniej z lat 1200 naszej ery, a nie 900 przed naszą erą.



Epoka brązu chronologicznie następuje po epoce neolitu (epoka kamienia gładzonego) i na terenie Polski występowała mniej więcej od roku 2000 p.n.e., zaś koniec jej przypada na lata 1000 - 700 p.n.e.
Po epoce brązu następuje epoka żelaza.


Brązowy skarb z Charzykowych pod Chojnicami





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz